Automatizált anyagmozgatás
A vezető nélküli szállítóeszközök (AGV) típusai és az automatizált anyagmozgatás az évek során rendkívüli módon kibővült. Az autonóm anyagmozgatók felhasználási területei az ipari alkalmazásokat követően a raktári, majd humán kiszolgálási területekre átterjedtek. Méretük, kialakításuk az alkalmazási területtől függően változnak.
Főbb típusai:
- nyíltpályás anyagmozgatók, milk-run
-
automata egyégrakomány szállítók, mint
- automatizált targonca
- platform AGV
- targonca funkciókkal rendelkező AGV
- automata járművek
Nyíltpályás automata anyagmozgatók, milk-run
A nyíltpályás automata anyagmozgatók a gyártás logisztika, anyagellátás a supply chain, megszokott, ismert eszközei. Jellemzően gyártásban a gyártósorok, gyártószigetek ellátására alkalmazzák. Ezen típusú AGV-ket a termelésből származó készáruk összegyűjtésére alkalmazzák. Azonban a vontató képessége miatt egyéb célfeladatokra, nagymennyiségű, nagyobb távolságra, vontatmányként történő anyagmozgatásra is használható.
A rendszer üzemen belüli és üzemek közötti anyagmozgatás megvalósítására is alkalmas. Lényege, hogy egy időablakon belül egy vonalon valósít meg elosztó és begyűjtő szállítást. A járat kiinduló- és végpontja általában megegyezik (raktárból indul, üzemen át, vissza a raktárba). A nyíltpályás AGV-ket rendszerint a járatszerűen, menetrendben használják. A milk-run rendszerek használata jellemzően vezető igénybevételével történik, és nagymennyiségű folyamatosan termelődő áruk automatizált anyagmozgatása esetén használatos. Az automatizáltsága elsősorban a vontatmány automatizálásban jelentkezik. Napjainkban azonban a milk-run AGV rendszer, mint teljesen automatizált áruszállítás megoldás is terjed. Az AGV szerverek, AGV vezérlő szoftverek létrehozásakor és ezáltal a működési elmélet és mód meghatározásakor, alapfolyamat változtatások és munkabiztonsági felülvizsgálatok és rendelkezések is szükségesek.
Automata egységrakomány szállító eszközök
Az automata egységrakomány szállító eszközök nagyon sokrétű, a gyártás és logisztika területén egyaránt használatos gépek. Az alap hordozókra platform AGV-kre számtalan kialakítású felépítmény rendelhető, tervezhető, melyekkel az AGV-k a célfeladatra tökéletesíthetők. A gépeket irányító AGV szerver egy összetett szoftver, amely a közlekedési útvonalakat optimalizálja a közlekedési intenzitás, az útvonalon található kereszteződések, a csomópontok a leadási és feladási pontok száma és a közlekedésben betöltött alárendeltségi szint alapján. Az AGV szerver szoftver az általában az MFC, automatizált anyagáramlási rendszer szoros része.
Platform jellegű AGV
A platform jellegű AGV-k fejlesztése az elmúlt években nagymértékű fejlődést mutat. A felhasználási körük, az alapjárművekre építhető kiegészítő AGV felépítmények, AGV manipulátorok miatt egyre szélesedik. Az autonóm anyagmozgató eszközök rendszerbe fűzése biztosítja a folyamatok rugalmasságát a bővíthetőséget a horizontális hálózati elmélet kiszolgálását. Az eszközök önálló és nagyteljesítményű folyamatkiszolgálásra is alkalmazhatók, amennyiben egy megfelelően paraméterezett flottakezelő AGV szerver irányítja a működést. Emiatt a mind raktári automatizálás, mind gyártáskiszolgálási folyamat automatizálás esetén is megállják a helyüket. Az AGV önálló egységként való használata felvet ugyan gyártáskiszolgálási problémákat, azonban a AGV flottakezeléssel az egységek milk-run típusú folyamatokra is használhatók. Igy a feladat határozza meg az AGV rendszerműködést és nem az AGV rendszerre szabják az automatizált kiszolgálási folyamatokat, feladatokat. A platform AGV-k elsődlegesen ipari célokra fejlesztett egyedi eszközök. Az automatizált targoncák mérete a mozgatni kívánt egységek mérete alapján kerül megállapításra. Kialakításuk tekintetében a változatok száma szinte végtelen. A felépítmény az üzem kialakítása és a folyamatok alapján minden esetben egyedileg tervezett optimális elem.
A platform AGV-k elsődlegesen ipari célokra fejlesztett egyedi eszközök. Az automatizált targoncák mérete a mozgatni kívánt egységek mérete alapján kerül megállapításra. Kialakításuk tekintetében a változatok száma szinte végtelen. A felépítmény az üzem kialakítása és a folyamatok alapján minden esetben egyedileg tervezett optimális elem.
A feladatok általános komplexitása már a tervezési szakaszban megkívánja a szakértő hozzáállást, tanácsadást. Minden eseteben célszerű meglévő és több szakaszból álló logisztikai folyamattervet készíteni. A Zenit Kft. tapasztalataival és támogatásával az Önök automatizált anyagmozgatási rendszere, automatizált anyagmozgatási folyamata is az elvárásoknak megfelelően, az IPAR 4.0 elméleteinek a figyelembevételével lesz megtervezve, kialakítva.
Targonca funkciókkal rendelkező AGV
A targonca funkciókkal rendelkező AGV-k a belső és esetenként külső területeken vezető nélküli anyagmozgató elterjedt kivitelei. A villás AGV-k előnyei, hogy az egységrakatot önállóan kezelik. Az automata targoncák esetén A és B pont között nem szükséges további anyagmozgató használata. Az egység rakományokat padlóról, állványból, bármilyen előre meghatározott, definiált pontról képesek elmozgatni, majd a szabályzó AGV szerver szoftver irányítása alatt a leadási pontig szállítani. A leadási pontokra hasonlóan önállóan egyéb anyagmozgató beavatkozása nélkül képesek letárolni. Hátrányukat a platform AGV-hez képes a robosztus kialakításuk jelenti és az ezzel együtt járó térbeli megkötések. Mivel a szerkezet a rakaton túl is további befoglaló méretekkel rendelkezik, így azokkal a le és feladási pontokon és a fordulási ívek esetén kalkulálni szükséges.
Automatizált járművek
Az automatizált vezetőnélküli járművek szintén az automatizált anyagáramlási rendszer MFC által felügyelt járművek. Kialakításuk tekintetében léteznek kamion méretű és 7,5t teherautó méretű kialakítások. A felépítmény zárt raktere akár hűtött, klimatizált is lehet, a plató kialakítása akár szállítópályára átalakítható.